Smyrna Tiyatrosu

Akdeniz’in en büyük tiyatrolarından birini bugünlerde ortaya çıkıyor.

Tiyatro önemli, Tiyatro antik çağın en önemli sosyal kültürel yapısı, tabi aynı zamanda dini yapısı, birçok etkinliklere birçok trajedi, komedi yazarlarının eserlerine tabi ki ev sahipliği yaptı. ​
Doç. Dr. Akın Ersoy
Smyrna Tiyatrosu Kazı Başkanı

Teknik

İzmir Tarih Kurumu adına yürüttüğümüz çalışmada, Kadife Kale eteklerinde kazısı devam etmekte olan Antik Roma Tiyatrosunun 3d modellenmesi, Dron ve yersel çekimler ile kazı bölgesinden görüntülerin elde edilmesi çalışmalarını yürüttük.

Yapılan çalışmalar İzmir Büyükşehir Belediyesinin, tanıtım çalışmaları kapsamında yerel ve ulusal basınla paylaşılmış, ulaşım araçları ve şehir içi ekranlarda yayınlanmıştır.

Akademik Araştırma

İzmir’in 8500 yıllık arkeolojik ve tarihsel geçmişine ait tüm arşiv taranmış, konusunda uzman akademisyenlerin danışmanlığında projeye özel yazılı ve görsel bir içerik oluşturulmuştur.

Literatür Araştırması

İzmir’in zengin taşınmaz kültür mirasının araştırılması sürecinde pek çok kitap, süreli yayın, gazete, fotoğraf, kartpostal, çizim, harita ve web arşivine erişilmiş, araştırılan alanlar ile ilgili bilgi ve görsel derlenmiştir.

Üç Boyutlu Modelleme

Sekiz farklı lokasyona ailt kültürel miras yapıları akademik kaynaklar yardımıyla CAD ortamında çizilmiş 3ds Max, Blender3d gibi modelleme yazılımları kullanılarak üç boyutlu hale getirilmiştir. Bu modellerin kaplamaları Substance Painter ve Substance Designer gibi programlar ile yapılmıştır.

Web Yayıncılığı

Proje kapsamında üretilen üç boyutlu içerik Unreal Engine ve Untiy3d gibi oyun motorları yardımıyla WebGL teknolojisi kullanılarak internet üzerinde yayınlanmak üzere optimize edilmiştir.