Malazgirt

2020 yılında Kültür Bakanlığı, Ahlat Müzesi bünyesinde başlayan projede yer alıyoruz.

Proje Adı:

MALAZGİRT SAVAȘ ALANININ TESPİTİ TARİHİ VE ARKEOLOJİK YÜZEY ARAȘTIRMASI PROJESİ

İş Veren:

TC. Kültür Bakanlığı / Ahlat Müzesi

Proje Yürütücüsü:

Prof. Dr. Adnan ÇEVİK

Proje Başlangıç Tarihi:

2020 (Devam ediyor)

Dönem itibariyle 12 üniversitenden 38 akademisyenin yer aldığı projede, 3d modellemeler, İllüstrasyonlar, simülasyon çalışmaları, topoğrafik anomali tespitleri ve proje kimliği alanlarında çalışmalar yaptık

Malazgirt Kalesi

Savaş Alanı ve Yüzey Araştırlmalrı çerçevesinde Malazgirt Kalesi surlarını yerinde inceleyerek 3d modellemesini gerçekleştirdik.

Önceki yıllarda yapılmış olan planların sağlamasını yerinde gerçekleştirdik.

Coğrafya ve Savaş Alanı

USGS, Harita Genel Müdürlüğü'nden aldığımız haritalar ve Muş Alparslan Üniversitesinden Öğretim Üyesi Sayın İskender DÖLEK hocamız ile birlikte lokal taramalar yapıp coğrafyayı ve savaşın geçtiğini düşündüğümüz yerleri daha yüksek detaylı haritalandırarak DEM haritaları elde ettik.

Çeşitli GIS süzgeçlerinden geçirdiğimiz veriler neticesinde yaklaşık 250km karelik alanda çeşitli anomaliler tespit ederek verileri proje başkanı Sayın Profesör Doktor Adnan ÇEVİK hocamıza ve diğer ilgili akademisyenlere teslim ettik.

Bu veriler doğrultusunda bazı noktalarda sondaj çalışmaları yapılmış ve çeşitli dönem eserlerinin yanında özellikle aranılan 11. yüzyıl savaş aletleri de bulunmuştur.